بایرن مونیخ

شهر
مونیخ
کشور
سایت اینترنتی
بنیان‌گذاری
1900
ورزشگاه

باشگاه فوتبال بایرن مونیخ (به آلمانی: Fußball-Club Bayern München) که بیشتر به صورت کوتاه بایرن شناخته می‌شود، باشگاه فوتبال آلمانی است که در مونیخ پایتخت ایالت باواریا قرار دارد و سالانه در بوندس‌لیگا (لیگ برتر فوتبال آلمان) به رقابت می‌پردازد. بایرن مونیخ با کسب ۳۱ قهرمانی بوندس‌لیگا، ۲۰ قهرمانی در جام حذفی آلمان، ۶ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و ۲ قهرمانی در سوپرجام اروپا موفق‌ترین و پرافتخارترین باشگاه فوتبال در آلمان و یکی از پر افتخار ترین باشگاه های فوتبال به شمار می‌رود. باشگاه بایرن مونیخ در سال ۲۰۲۰ با مربیگری هانس دیتر فلیک آلمانی موفق به کسب شش گانه شد و بعد از باشگاه فوتبال بارسلونا دومین تیم تاریخ است که موفق به کسب این افتخار شده است.

بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط ۱۱ فوتبالیست و در رأس آن فرانتس جان تأسیس گردید. اگرچه بایرن برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ قهرمانی آلمان را کسب کرد اما در اولین دوره بوندس‌لیگا که در سال ۱۹۶۳ آغاز شد، بایرن برای این مسابقات انتخاب نشد. بهترین دوران تاریخ باشگاه به اواسط دهه ۷۰ میلادی بازمی‌گردد که بایرن با کاپیتانی فرانتس بکن‌باوئر موفق به سه قهرمانی پیاپی (۱۹۷۶–۱۹۷۴) در لیگ قهرمانان اروپا شد. تاکنون بایرن یازده بار به فینال لیگ قهرمانان راه یافته که در شش بار آن قهرمان شده‌است. آخرین قهرمانی این باشگاه در اروپا لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰ است. بایرن همچنین موفق به یک قهرمانی در لیگ اروپا، یک قهرمانی در جام برندگان جام اروپا، دو قهرمانی در سوپرجام اروپا، دو قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان و دو قهرمانی در جام بین قاره ای شده‌است که آن‌ها را تبدیل به یکی از پرافتخارترین تیم‌های اروپایی کرده‌است.

باشگاه ورزشی بایرن افزون بر فوتبال باشگاه‌های شطرنج، هندبال، بسکتبال، ژیمناستیک، بولینگ، و تنیس روی میز را اداره می‌کند و در فوتبال حرفه‌ای بیش از ۱۱۰۰ عضو فعال دارد. بایرن تنها باشگاهی است که در یک سال هم در رشتهٔ فوتبال زنان و هم در رشتهٔ فوتبال مردان قهرمان لیگ کشور خود یعنی بوندس‌لیگا (مردان / زنان) می‌شود.

برنامه بازی‌ها
آخرین مسابقات
ترکیب
دروازه‌بانان
مانوئل نویر
1
مانوئل نویر
موقعیت دروازه‌بان
سن 36
ملیت
مدافعان
هافبک‌ها
یوزوا کیمیش
6
یوزوا کیمیش
موقعیت هافبک
سن 27
ملیت
توماس مولر
25
توماس مولر
موقعیت هافبک
سن 32
ملیت
مهاجمان
لروی سانه
10
لروی سانه
موقعیت مهاجم
سن 26
ملیت
سرژ گنابری
7
سرژ گنابری
موقعیت مهاجم
سن 26
ملیت
کینگزلی کومان
11
کینگزلی کومان
موقعیت مهاجم
سن 25
ملیت
روبرت لواندوفسکی
9
روبرت لواندوفسکی
موقعیت مهاجم
سن 33
ملیت
دکمه بازگشت به بالا
P