بارسلونا

شهر
بارسلون
کشور
سایت اینترنتی
ورزشگاه

باشگاه فوتبال بارسلونا (به اسپانیایی: Fútbol Club Barcelona) که بیشتر بارسلونا یا به صورت مخفف بارسا شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای اسپانیایی است که در شهر بارسلون در منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. بارسلونا باشگاهی ورزشی-اجتماعی با هزاران عضو بوده که تیم فوتبال بارسلونا بخشی از آن می‌باشد. تیم این باشگاه در لالیگا بازی می‌کند و جزو سه تیمی است که هرگز به دستهٔ پایین‌تر سقوط نکرده‌است. شهرت تاریخی تیم این باشگاه به‌دلیل شیوه حمله‌ای ماهرانه و جذابش بوده که تأکیدش را بر بازی باز قرار می‌دهد.

این باشگاه با نام باشگاه فوتبال بارسلونا در سال ۱۸۹۹ توسط عده‌ای سوئیسی، انگلیسی و اسپانیایی و به رهبری خوان گمپر تأسیس شد. بارسا به نوعی، نهادی برای ترویج فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم است و از این رو عبارت «فراتر از یک باشگاه» (به کاتالانی: Més que un club) را به عنوان شعار خود انتخاب کرده‌است. سرود رسمی باشگاه، اثر جوزپ ماریا اسپیناس است که El Cant del Barça نام دارد.

لوئیس سوارز دومین خرید گرانقیمت بارسلونا می‌باشد، او در سال ۲۰۱۴ با قیمت متغیر ۸۱ تا ۹۴ میلیون یورو به بارسا پیوست.

برخلاف بسیاری از تیم‌های جهان این باشگاه توسط هوادارانش اداره می‌شود. باشگاه بارسلونا با درآمد ۳۶۶ میلیون یورو در سال، دومین باشگاه ثروتمند جهان است. این باشگاه رقابت دیرینه‌ای با رئال مادرید دارد و به مسابقه‌ای که بین این دو تیم برگزار می‌شود اصطلاحاً ال کلاسیکو گفته می‌شود. نوکمپ با گنجایش ۹۹٫۳۵۴ تماشاگر، ورزشگاه خانگی بارسلونا و بزرگترین استادیوم اروپا است. حدود ۲۵٬۷٪ مردم اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند.

باشگاه فوتبال بارسلونا با کسب ۹۷ قهرمانی رسمی، یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های تاریخ فوتبال به شمار می‌رود. این باشگاه با ۲۶ عنوان قهرمانی در لالیگا، ۳۱ قهرمانی در کوپا دل ری، ۱۳ قهرمانی در سوپرجام اسپانیا، ۳ قهرمانی در کوپا اوا دیورته و ۲ قهرمانی در کوپا دی لالیگا، بعد از رئال مادرید پرافتخارترین تیم اسپانیا است. افتخارات بین‌المللی بارسلونا شامل ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان، ۵ قهرمانی در سوپرجام اروپا، ۴ قهرمانی در جام در جام اروپا، ۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان، ۳ قهرمانی در اینتر-سیتیز فیرز کاپ و ۲ قهرمانی در جام لاتین می‌شود. بارسلونا را می‌توان یکی از موفق‌ترین تیم‌های حاضر در اروپا دانست. در سال ۲۰۰۹، بارسلونا به عنوان اولین باشگاه اسپانیایی موفق شد سه‌گانه لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و در همان سال نخستین باشگاه تاریخ فوتبال لقب گرفت که توانسته است شش‌گانه جام‌ها را فتح کند. باشگاه فوتبال بایرن مونیخ نیز در سال ۲۰۲۱ موفق به کسب شش‌گانه شد تا با بارسلونا تنها باشگاه‌های تاریخ فوتبال باشند که به این افتخار دست پیدا کرده‌اند.

برنامه بازی‌ها
آخرین مسابقات
جام دیگو آرماندو مارادونا
بارسلونا
1 1
بوکا جونیورز
ترکیب
دروازه‌بانان
مدافعان
جرارد پیکه
3
جرارد پیکه
موقعیت مدافع
سن 35
ملیت
سرجی روبرتو
20
سرجی روبرتو
موقعیت مدافع
سن 30
ملیت
دنی آلوز
8
دنی آلوز
موقعیت مدافع
سن 39
ملیت
سرجینیو دست
2
سرجینیو دست
موقعیت مدافع
سن 21
ملیت
هافبک‌ها
فیلیپه کوتینیو
14
فیلیپه کوتینیو
موقعیت هافبک
سن 29
ملیت
پدری
16
پدری
موقعیت هافبک
سن 19
ملیت
آداما ترائوره
11
آداما ترائوره
موقعیت هافبک
سن 26
ملیت
مهاجمان
Ferran Jutglà
23
Ferran Jutglà
موقعیت مهاجم
سن -
ملیت
عثمان دمبله
7
عثمان دمبله
موقعیت مهاجم
سن 25
ملیت
ممفیس دپای
9
ممفیس دپای
موقعیت مهاجم
سن 28
ملیت
لوک دی یونگ
17
قرضی
لوک دی یونگ
موقعیت مهاجم
سن 31
ملیت
پیر امریک اوبامیانگ
25
پیر امریک اوبامیانگ
موقعیت مهاجم
سن 32
ملیت
مربی
ژاوی
ژاوی
سن 42
ملیت
دکمه بازگشت به بالا
P