کیلیان ام‌باپه

کیلیان ام‌باپه
نام کامل
کیلیان ام‌باپه لوتان
موقعیت
مهاجم
باشگاه کنونی
ملیت
زادگاه
پاریس
زادروز
29 آذر 1377
سن
23
وزن (کیلوگرم)
73
ارتفاع (سانتی‌متر)
1.78

کیلیان ام‌باپه لوتان (فرانسوی: Kylian Mbappé Lottin‎؛ زادهٔ ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸) بازیکن فوتبال اهل فرانسه است که در پست مهاجم برای باشگاه فوتبال پاری سن-ژرمن و تیم ملی فوتبال فرانسه بازی می‌کند. او دومین بازیکن گران‌قیمت در نقل انتقالات و در هم‌اکنون نیز باارزش‌ترین بازیکن جهان است. ام‌باپه به دلیل استعداد، سرعت و شتاب زیاد، و توانایی بسیار در گلزنی و دریبلزنی مورد توجه قرار گرفته‌است.

ام‌باپه فوتبال حرفه‌ای را در سال ۲۰۱۵ که تنها ۱۶ سال سن داشت، از باشگاه موناکو در لیگ ۱ فرانسه شروع کرد و درحالیکه فصل ۱۷–۲۰۱۶ در ترکیب اصلی قرار می‌گرفت، با این تیم به قهرمانی در لیگ فرانسه رسید. او در این فصل جوایز بهترین بازیکن جوان لیگ ۱ فرانسه و پسر طلایی را دریافت کرد. استعداد و درخشش ام‌باپه مورد توجه پاری سن ژرمن قرار گرفت و این باشگاه ابتدا او را در فصل ۱۸–۲۰۱۷ به صورت قرضی در اختیار گرفت و سپس با پیشنهاد ۱۸۰ میلیون یورویی ام‌باپه را جذب کرد تا این انتقال بعد از انتقال ۲۲۰ میلیون یورویی نیمار به همین تیم، دومین انتقال گران‌قیمت تاریخ فوتبال شود.

باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۲۰۱۵–۲۰۱۶ موناکو بی ۱۲ (۴)
۲۰۱۵–۲۰۱۸ موناکو ۴۱ (۱۶)
۲۰۱۷–۲۰۱۸ ← پاری سن ژرمن (قرضی) ۲۷ (۱۳)
۲۰۱۸– پاری سن ژرمن ۱۰۴ (۹۲)

تعداد بازی‌ها و گل‌ها فقط مربوط به بازی‌های لیگ داخلی است.

ام‌باپه در پاریس فرانسه به دنیا آمد. پدرش ویلفرد ام‌باپه، مربی فوتبال و مدیربرنامهٔ اهل کامرون است و مادرش فائزه لماری بازیکن هندبال پیشین اهل الجزایر است. برادر کوچکتر وی، اتان ام‌باپه در تیم زیر ۱۲ سال پی‌اس‌جی بازی می‌کند. برادر خواندهٔ او ژیرس کمبو-اکوکو نیز بازیکن فوتبال است. او از کریستیانو رونالدو به عنوان الگوی خودش یاد کرده‌است.

موناکو

ام‌باپه برای نخستین بار در ۲ دسامبر ۲۰۱۵ برای موناکو در تساوی ۱–۱ برابر کان در لیگ ۱ به جای فابیو کونترائو در دقیقه ۸۸ به میدان رفت. او با ۱۶ سال و ۳۴۷ روز سن به جوان‌ترین بازیکن تاریخ باشگاهش تبدیل شد و رکورد تیری آنری را که ۲۱ سال قبل بر جای گذاشته بود را شکست. درخشش ام باپه از فصل ۱۷–۲۰۱۶ آغاز شد؛ وی همراه با موناکو به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسید. شاه نشین‌ها در این راه، منچستر سیتی را با درخشش ام باپه شکست دادند. ام باپه در آن زمان در لیست ۵۰ بازیکن آینده دار سایت گل.کام، رده دوم را در اختیار داشت و البته او، در بین تمامی بازیکنان فوتبال جهان، بیشترین رشد قیمت را در بازار نقل و انتقالات تابستانی سال ۲۰۱۷ تجربه کرد.

پاری سن ژرمن

در تاریخ ۳۱ اوت ۲۰۱۷، پاری سن ژرمن ام‌باپه را با معامله و امکان امضای یک قرارداد قرضی برای فصول بیشتر به خدمت گرفت. او در ابتدا شماره ۲۹ را در اختیار داشت و در ادامه با پیوستن لوکاس مورا به تاتنهام در ژوئیه ۲۰۱۸ شماره ۷ باشگاه پاریسی را به تن کرد. در اکتبر همان سال تنها در سیزده دقیقه چهار گل وارد دروازه لیون کرد و رکورد جوان‌ترین بازیکن که موفق به زدن چهار گل در یک مسابقه شده را در تاریخ لوشامپیونه به نام خود ثبت نمود.

آمار باشگاهی

آمار باشگاهی
باشگاه فصل لیگ جام جام لیگ اروپا دیگر مجموع
دسته بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل
موناکو بی ۲۰۱۶–۲۰۱۵ CFA ۱۰ ۲ _ _ _ _ ۱۰ ۲
موناکو ۲۰۱۷–۲۰۱۶ CFA ۲ ۲ _ _ _ _ ۲ ۲
مجموع موناکو بی ۱۲ ۴ _ _ _ _ ۱۲ ۴
موناکو ۲۰۱۶–۲۰۱۵ لیگ ۱ ۱۱ ۱ ۱ ۰ ۱ ۰ ۱ ۰ _ ۱۴ ۱
موناکو ۲۰۱۷–۲۰۱۶ ۲۹ ۱۵ ۳ ۲ ۳ ۳ ۹ ۶ _ ۴۴ ۲۶
موناکو ۲۰۱۸–۲۰۱۷ ۱ ۰ _ _ _ ۱ ۰ ۲ ۰
مجموع موناکو ۴۱ ۱۶ ۴ ۲ ۴ ۳ ۱۰ ۶ ۱ ۰ ۶۰ ۲۷
پاری سن ژرمن ۲۰۱۸–۲۰۱۷ لیگ ۱ ۲۷ ۱۳ ۵ ۴ ۴ ۰ ۸ ۴ ۴۴ ۲۱
پاری سن-ژرمن ۲۰۱۹–۲۰۱۸ ۲۹ ۳۳ ۴ ۲ ۲ ۰ ۸ ۴ ۰ ۰ ۴۳ ۳۹
پاری سن-ژرمن ۲۰۲۰–۲۰۱۹ ۲۰ ۱۸ ۳ ۴ ۳ ۲ ۱۰ ۵ ۱ ۱ ۳۷ ۳۰
پاری سن-ژرمن ۲۰۲۱–۲۰۲۰ ۳۱ ۲۷ ۵ ۷ _ ۱۰ ۸ ۱ ۰ ۴۷ ۴۲
پاری سن-ژرمن ۲۰۲۱–۲۰۲۲ ۹ ۴ ۰ ۰ _ ۲ ۰ ۰ ۰ ۱۱ ۴
مجموع پاری سن ژرمن ۱۱۶ ۹۵ ۱۷ ۱۷ ۹ ۲ ۳۸ ۲۱ ۲ ۱ ۱۸۲ ۱۳۶
مجموع آمار ۱۶۹ ۱۱۵ ۲۱ ۱۹ ۱۳ ۵ ۴۸ ۲۷ ۳ ۱ ۲۵۴ ۱
آمار کامل
آخرین مسابقات
تاریخ
برای
در برابر
خانه /دور
نتیجه
دکمه بازگشت به بالا
P