همه چیز درباره پلی آف جام جهانی 2022 در قاره اروپا

مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 در قاره اروپا تقریبا به پایان راه خود رسیده و امشب با مشخص شدن تکلیف گروه های G-E-D، معلوم می شود ده تیم راه یافته به جام جهانی و دوازده تیمی که راهی پلی آف شده اند، کدام تیم ها هستند.

به گزارش هواداری، تاکنون صعود تیم های صربستان، اسپانیا، سوئیس، فرانسه، بلژیک، دانمارک، کرواسی، انگلیس و آلمان به جام جهانی قطعی شده است. در گروه G، هر سه تیم هلند، ترکیه و نروژ برای صعود مستقیم به جام جهانی شانس دارند که امشب تکلیف راه یافتگان به جام جهانی و پلی آف از این گروه، مشخص می شود. پرتغال، سوئد، ایتالیا، ولز، جمهوری چک، اسکاتلند، اتریش، روسیه، لهستان و مقدونیه شمالی نیز در پلی آف حاضر خواهند بود. در گروه D و G مشخص نیست که از میان اوکراین و فنلاند و از میان هلند، ترکیه و نروژ، کدام تیم ها راهی پلی آف می شوند. غیر از ده تیم دوم گروه ها، اتریش و تیمی که بین ولز و جمهوری چک سوم شود، از طریق لیگ ملت های اروپا سهمیه پلی آف جام جهانی را کسب می کنند.

پلی آف جام جهانی 2022 در قاره اروپا چگونه برگزار می شود؟

مسیر پلی آف اروپا خلاف ادوار گذشته به صورت یک پلی آف رفت و برگشت برگزار نمی شود و تیم ها در این دوره نسبت به گذشته مسیر به مراتب سخت تری دارند. دوازده تیم حاضر در پلی آف، به سه گروه چهار تیمی تقسیم می شوند اما به صورت گروهی با یکدیگر مسابقه نمی دهند. در هر گروه، مسابقات به شکل چهارجانبه حذفی و با تک بازی برگزار می شود. تیم های پیروز تک بازی نیمه نهایی در گروه های سه گانه، راهی فینال تک حذفی می شوند و هر تیمی که فینال را ببرد، به جام جهانی 2022 راه می یابد. این اولین باری است که پلی آف اروپا با چنین فرمت پیچیده ای برگزار می شود.

پلی آف مسیر A از دو نیمه نهایی بازی شماره یک و بازی شماره دو تشکیل شده که برنده این بازی ها به فینال A می رسند. پلی آف مسیر B از دو نیمه نهایی بازی شماره سه و بازی شماره چهار تشکیل شده که برنده این بازی ها به فینال B راه می یابند و پلی آف مسیر C نیز از دو نیمه نهایی بازی شماره پنج و بازی شماره شش تشکیل شده که برنده شان به فینال C می رسد. برنده هر فینال نیز راهی جام جهانی خواهد شد. میزبان فینال های A, B و C از طریق قرعه کشی مشخص می شود.

زمان قرعه کشی و برگزاری بازی های پلی آف اروپا

قرعه کشی پلی آف جام جهانی 2022 در قاره اروپا، روز 26 نوامبر 2021 (5 آذر 1400) ساعت 19:30 به وقت تهران در زوریخ سوئیس برگزار می شود و 12 تیم راه یافته، حریفان خود را می شناسند. نیمه نهایی ها در روزهای 4 و 5 فروردین 1401 و فینال ها در روزهای 8 و 9 فروردین 1401 برگزار خواهند شد.

قرعه کشی پلی آف جام جهانی 2022 چگونه است؟

نحوه سیدبندی و قرعه کشی مسابقات پلی آف، براساس نتایج تیم ها در دور مقدماتی رقم می خورد، نه رنکینگ فیفا. شش تیم دوم مقدماتی که بیشترین امتیاز را داشته باشند در سید یک و چهار تیم مقدماتی که امتیازات کم تری دارند، به همراه دو تیمی که از لیگ ملت های اروپا اضافه می شوند، در سید دو قرار می گیرند. مزیت سید یک بودن، میزبانی در بازی نیمه نهایی است اما میزبان فینال بر اساس قرعه مشخص می شود. این نحوه سیدبندی با توجه به پنج تیمی بودن پنج گروه، ناعادلانه نیست چرا که امتیازات کسب شده تیم های دوم گروه های شش تیمی مقابل تیم آخر گروه، محاسبه نمی گردد و در واقع تمام گروه ها، پنج تیمی محاسبه می شوند.

جدول سید بندی پلی آف جام جهانی 2022

این جدول تا روز شانزدهم نوامبر است و به احتمال بالا دستخوش تغییر خواهد شد.

رتبه گروه تیم بازی برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز سید
1 A پرتغال 8 5 2 1 17 6 +11 17 سید یک
2 F اسکاتلند 8 5 2 1 14 7 +7 17
3 C  ایتالیا 8 4 4 0 13 2 +11 16
4 H روسیه 8 5 1 2 14 5 +9 16
5 B  سوئد 8 5 0 3 12 6 +6 15
6 I لهستان 8 4 2 2 18 10 +8 14
7 E ولز (قطعی نیست) 7 4 2 1 13 8 +5 14 سید دو
8 J مقدونیه شمالی 8 3 3 2 14 11 +3 12
9 G ترکیه (قطعی نیست) 7 3 3 1 16 15 +1 12
10 D فنلاند (قطعی نیست) 7 3 2 2 10 8 +2 11

توضیح: همان طور که گفته شد دو تیمی که از لیگ ملت های اروپا به پلی آف می رسند، در سید دو قرار می گیرند. این جدول پس از پایان بازی های مرحله مقدماتی به روز رسانی می شود. چرا که حضور فنلاند و ترکیه در پلی آف قطعی نیست. ولز هم ممکن است سوم شود و از طریق لیگ ملت ها به سید دو منتقل شود. در صورت سوم شدن ولز در گروهش، جمهوری چک جایگزین ولز در جدول می شود و در سید یک قرار می گیرد.

حضور ایتالیا، پرتغال، روسیه و اسکاتلند در سید یک قطعی است. این چهار تیم قطعا با یکدیگر در نیمه نهایی بازی نخواهند کرد و میزبان خواهند بود. جمهوری چک/ولز، لهستان، سوئد، تیم دوم گروه D و تیم دوم گروه G ممکن است در سید یک یا دو قرار بگیرند. حضور اتریش و مقدونیه شمالی در سید دو قطعی است. در صورت راهیابی اوکراین به پلی آف، آن ها با روسیه برخورد نخواهند کرد.

یک احتمال جذاب و شاید ترسناک!

ایتالیا و پرتغال، مطرح ترین تیم هایی هستند که خطر راه نیافتن به جام جهانی 2022 را به شکل جدی حس می کنند. درست است که ایتالیا و پرتغال با حضور در سید یک، در نیمه نهایی با یکدیگر برخورد نمی کنند اما از آن جایی که رنکینگ فیفا در قرعه کشی نقشی ندارد، این احتمال وجود دارد که ایتالیا و پرتغال با یکدیگر هم گروه شوند و در فینال احتمالی با یکدیگر مصاف دهند. در صورت هم گروه شدن ایتالیا و پرتغال، قطعا یکی از این دو تیم پرستاره را در جام جهانی قطر نخواهیم دید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

P