پله به آسمان رفت؛ نگاهی به زندگی ادسون آرانتس دو ناسیمنتو

به بهانۀ درگذشت پله نگاهی داریم به زندگی او
پله به آسمان رفت؛ نگاهی به زندگی ادسون آرانتس دو ناسیمنتو

نسل کنونی بازی‌های او را زنده ندیده‌اند یا حتی نسل قبل‌تر اما او را هرکسی می‌شناسد و از او شنیده‌است اما اکنون دیگر جسمش در این دنیا نیست اما یاد پله از ذهن فوتبال‌دوستان پاک نمی‌شود.

با تأیید خانوادۀ پله، این اسطورۀ فوتبال برزیل پس از تحمل چند دوره بیماری و مبارزه با سرطان، در 82 سالگی در بیمارستانی در سائوپائولو چشم از جهان فرو بست. با وجود اینکه ستارگانی بسیاری در برزیل بعد از او ظهور کردند اما بازهم می‌توانم او را برترین بازیکن تاریخ برزیل دانست.

برزیل، پرافتخارترین تیم تاریخ ادوار جام جهانی که پنج مرتبه قهرمان شده، سه قهرمانی‌اش در حضور پله رقم خورد. پله با قهرمانی در جام‌های جهانی 1958، 1962 و 1970 تنها بازیکن تاریخ است که سه مرتبه قهرمان جهان شده و پرافتخارترین بازیکن تاریخ جام جهانی است. پله که در قهرمانی جام جهانی 1958 فقط 17 سال داشت، جوان‌ترین بازیکن فاتح جام جهانی نیز هست. پله در جام جهانی 1958 یک رکورد جاودانه دیگر را به نام خودش ثبت کرد؛ او در این مسابقات به جوان‌ترین هت‌تریک کننده تاریخ جام جهانی هم تبدیل شد. پله در مسابقه مقابل فرانسه، در 23 دقیقه هت‌تریک کرد و برزیل 5-2 پیروز شد.

آخرین بازی بین‌المللی پله در 18 ژوئیه 1971 برابر یوگسلاوی در ریو دو ژانیرو بود. با حضور پله در زمین، رکورد تیم برزیل 67 برد، 14 تساوی و 11 باخت بود.

پله به آسمان رفت؛ نگاهی به زندگی ادسون آرانتس دو ناسیمنتو
پله در برزیل

پله در فوتبال باشگاهی هم افتخارات زیادی کسب کرده‎است. او غیر از دو سال پایانی فوتبالش که برای نیویورک کاسموس به میدان رفت، طی سال‌های 1956 تا 1974 به مدت نوزده سال برای سانتوس به میدان رفت. طی این مدت پله با سانتوس شش مرتبه قهرمان لیگ برزیل شد، دو بار کوپا لیبرتادورس را فتح کرد و دو مرتبه نیز به عنوان قهرمانی جام بین قاره‌ای دست یافت.

پله به آسمان رفت؛ نگاهی به زندگی ادسون آرانتس دو ناسیمنتو
پله در سانتوس

در 1 اکتبر 1977، پله کار خود را در یک مسابقه نمایشگاهی بین کاسموس و سانتوس به پایان رساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top